Tallinna Ülikool MailmanMel 18 / nov / 08:24
MailmanMel 18 / nov / 08:24  
Tallinna Ülikool
* Poolt
* Vastu
* Ei oska öelda

sTeaLth 18 / nov / 09:41  
ma nagu ei mäleta eriti täpselt seda taustinfot.. et mis ülikoolid kokku liidetakse (kui üldse), kuhu see tulema peaks mis kujul jne... siis oskaks paremini kommenteerida

karlek 18 / nov / 19:41  
Tallinna Ülikooliks liituvad kava kohaselt Tallinna Pedagoogikaülikool, Eesti Humanitaarinstituut, Ajaloo Instituut ja Viljandi Kultuuriakadeemia.

Tartu Ülikooli rektor Jaak Aaviksoo nendib Res Publica esimehele Juhan Partsile adresseeritud teravatoonilises kirjas, et «Tallinna Ülikooli nimelise kõrgkooli loomine viitab ühetähenduslikult uue täismõõtmelise ülikooli asutamisele Tartu Ülikooli kõrvale», milleks aga Eestis võimalusi ega ka vajadust pole(vat).

Aaviksoo kirjast Partsile

Tallinna Ülikooli nimelise kõrgkooli loomine viitab ühetähenduslikult uue täismõõtmelise ülikooli asutamisele Tartu Ülikooli kõrvale. See on äärmiselt tõsine ettevõtmine, mille realiseerimine nõuab olulisi täiendavaid akadeemilisi ja materiaalseid ressursse ning väärib igakülgset kaalumist ka meist palju suuremate ja rikkamate riikide puhul.

Samas, teades ja tundes Eesti riigi võimalusi, samuti tegelikke vajadusi, saab uus ülikool sündida vaid Tartu Ülikooli arvel, suunates ümber vastavad inim- ja materiaalsed ressursid ja kasvatades nende najal uue ülikooli tagasihoidlikku akadeemilist potentsiaali.

Esialgsete hinnangute alusel väheneb selle tulemusena eelseisvatel aastatel Tartu Ülikooli akadeemiline koosseis umbes ühe kolmandiku võrra, mis muudab tühiseks meie viimase tosina aasta jõupingutused, saamaks Euroopas arvestatavaks teadusülikooliks.

Eelnevast tulenevalt on tõenäoliselt vältimatu, et kavandatav nimemuutus katkestab konstruktiivse koostöö Eesti avalike ülikoolide vahel, asendades selle ühemõtteliselt armutu konkurentsiga niigi nappivatele ressurssidele.

Ühtlasi palume kaaluda võimalust pöörduda tagasi sisulise akadeemilise arutelu juurde Eesti ülikoolimaastiku tulevikku puudutavalt ning vaagida võimalust avalike ülikoolide poolt pakutud nimetuse Tallinna Linnaülikool kasutamiseks Pedagoogikaülikooli uue nimetusena.

Väljavõte kirjast

«Nende asjaolude valguses tundub meile, et Tallinna Ülikooli asutamine on muutunud eelkõige Res Publica parteiliseks eesmärgiks, mis on aktualiseerunud võimuvahetusega Tallinnas ning millel pole otsest seost käimasoleva sisulise aruteluga Eesti kõrghariduskorralduse üle,» ütles Aaviksoo. Ja eks ta nii vist ole jah.

netikommentaar

Täpsem
15.11.2004 09:55
Nime sellele moodustatavale asutusele on "Tallinna Humanitaarpedagoogiline Ülikool" vôi "Kolledzh". Nimevariandiga "Tallinna Ülikool" soovitakse lihtsalt olla nime poolest vôrdne Tartu Ülikooliga ning vaat' et tähtsamadki veel Tallinna Tehnikaülikoolist.

Euroopa traditsioonilises akadeemilises kultuuriruumis peab selleks, et ôigusega kasutada oma nimes ainsat sôna "ülikool" / 'university' / 'universitas' (ilma selle peamisi ôppevaldkondi täpsustava selgituseta) ka vastav asutus olema tôeline 'universitas'. Selliseid asutusi on Eestis praegu ainult üks ning seda teab ka demagoog-Raud väga hästi. Tehku enne teine 'universitas' valmis, siis hakaku sellele vastavat nime nôudma.

karlek 18 / nov / 19:52  
Ehk siis, kallid kodanikud, asi on suht huinjaa.
1. faking Tallinn
2. faking Tallinna Ülikool
3. faking Parts

Eriti tore oli minu meelest Rein Raua arvamus: «Me tahame, et Tallinna Ülikool hakkaks mängima oma algatajate senisest panusest oluliselt suuremat rolli Tallinna kultuurikeskkonna kujundamisel, koondades enda ümber avalikke intellektuaale, algatades diskussioone ja debatte.»
Rein, palun, ära kujuta asju ette.

sellekohane netikommentaar:

rohvessor
15.11.2004 08:06
Foorumi-saatest jäi mulle RR-lt kõrva selline argument uue ülikooli kasuks, et tema ametinimetus kõlaks siis VÄLISMAA kolleegidega suheldes kaalukamalt :)

ma ei viitsigi rohkem seletada, aaviksoo ütles asja ära põhimõtteliselt. word.

parts mainis seepeale aga hoopis: "Minu arvates on Eesti, sealhulgas ka Tallinna kõrgharidusmaastiku põhimõtteline korrastamine üks kõige tähtsamaid väljakutseid, mida edasi lükata ei saa."

Alari 19 / nov / 02:55  
Vist paljudele Tartu ülikooli tudengitele väga südamelähedane teema... mõni aeg tagasi sai mõne sellisega pikemalt koos veedetud ja tee mis tahad, ikka aetakse jutt pidevalt sellele kas n-kõrgkool on Tartu Ülikooli kõrval piisavalt kõrgkool, kumb peaks Ülikool nimes suurema Ü tähega kirjutama kas TÜ või TTÜ ja kas TÜ on Eestis "the Ülikool" või mitte... Peeglike-peeglike seina peal, ütle kas ma olen kõige ülikoolim ilma peal?
Muudetud 1 korda, viimati 19 / nov / 02:57 Alari poolt.

MailmanMel 23 / nov / 12:49  
Tsiteerime Delfit ja Paltsi ka siis juba:

"On täiesti reaalne, et mõne aja pärast ei imesta enam keegi selle üle, kui Tartu Ülikool muutub Tallinna Ülikooli kolledžiks, leiab pealinna meer Tõnis Palts.

Tallinna linnapea Tõnis Paltsi kohtumisel Tallinna Tehnikaülikooli rektori Andres Keevallikuga tõdeti, et Tallinna Ülikooli muutumine Eesti tähtsaimaks haridus- ja teadusasutuseks on paratamatu juba lähitulevikus, teatas Delfile Tallinna pressiteenistus."

karlek 24 / nov / 02:14  
tsau onu tõnis, kas tohib ma lakun su kingi, palun tõnn. sa oled nii kunn mees ja minu absoluutne iidol. tahan tallinnasse ülikooli ja tahan ise ka tallinnasse. tallinn on parim, lemmik. tõnis, kas sa kuuled mind, palun vasta ja tee mu unistused teoks.

karlek 24 / nov / 15:10  
OK, ma saan aru et on võimalik olla erapooletu ning vastu, aga miks 31% tallinna ülikooli poolt on? Põhjendused palun.

Alari 25 / nov / 20:09  
Kustutatud 25 / nov / 20:35 Alari poolt.

Sp33d 25 / nov / 20:56  
avage oma silmad... Tartu pole ainus koht Eestis, kus ülikool võib olla, eksju. Minu pärast olgu ta või Keilas, aga selline suhtumine on ka nõme, et 'tln on suckass koht, trtu rlz jne...'

zerx 26 / nov / 01:33  
tallinn nii kui nii suxas, aga selline koht puudub, mis ruulib

MailmanMel 29 / nov / 12:25  
Tartu linn on mõttetu Sp33d, aga Ülikool on tegija samas
kõige idiootsem minumeelest on see, et keegi eriti ei plaanigi, ega räägi mis sinna tallinnasse tegelikult tehakse. Jutt on suht tasandil - nüüd teeme Ülikooli ja siis kõik tulevad Tallinnasse õppima millegipärast.
Kusjuures minumeelest nad ei saagi "Ülikooli" teha, kuna neil pole meditsiini yle kantida kuskilt ...

MailmanMel 29 / nov / 12:26  
Peaks veel lisama, et Eestis on üks ülikool ja sellest nii väikesele riigile piisab. Teise kõrvale toomine suurendaks kyll mingit konkurentsi, aga üldkokkuvõttes arvan ma, et tase langeks, eriti teadusliku töö tase.

rnm:) 29 / nov / 15:00  
tyra kust see foorum siia sai

Alari 29 / nov / 16:36  
Tartu ei ole mõttetu. Iga linn on täpselt nii mõttetu kui vähe endale sealt ise tegevust/sõpru leiad :)

karlek 29 / nov / 16:58  
Nagu ma aru saan, siis on asi nii, et asi taandub siin mõne arvates lihtsalt linnade meeldivuse tasandile, puudutamata haridus- ning regionaalpoliitilisi küsimusi. Kas 9 häält läksid hääletusel vaid selle eest, et neile meeldib tallinn, miks nad seal tartus ülbitsevad?
Peda sidumine teiste asjadega on iseenesest kena, tõenäoliselt annab see positiivseid tulemusi, aga selle koosluse nimetamine tallinna ülikooliks on jabur. tallinnas on kõrgkoolid, seda teavad paljud. Ülikoolist (loe: teadusülikoolist) ei ole aga haisugi ja nii ongi hea. Kui nad ikka selle nime kasuks otsustavad siis see on ju inimeste petmine: tänased abituriendid loodavad juba tallinnas ülikooli minna, ometi on see väga keeruline, sest loodav kupatus kannatab vaid kõrgkooli nimetust. Nagu praegugi on pedas rõhk pedagoogikal, mitte teadustööl, on see ülima tõenäosusega ka edaspidi. Seega ei ole tegu mingi ülikooliga. Asi seisab lihtsalt teise Eesti, selle napaka tallinna egos.
lisaks muidugi need värgid mis mel rääkis.

Alari 29 / nov / 18:33  
Selgelt ei ole asi ühendatava asutuse sisus ja taseme languses. Sama sisuga kooli võib teha Tallinna Linnaülikooli nime all aga Tallinna Ülikooli nime all mitte? Kus siin loogika on? Tehtagu kas või Rapla Ülikool, üldiselt inimesed teavad ja mäletavad mida koolid endast sisaldavad ja oskavad ise otsuseid langetada.

Edit: Lisaks veel, et mtak ühendatud moodustise nimi võiks olla edasi TPÜ, kuna Peda on juba tuntud "bränd".
Muudetud 1 korda, viimati 30 / nov / 01:51 Alari poolt.

karlek 30 / nov / 13:58  
Õige märkus see viimane, kuid mitte eelviimane. nimest oleneb vastupidi väga palju. nagu ennist sai mainitud võib pelgalt nimi ära petta. pange tähele, et varsti tulevad mingid värgid a la tallina ülikooli maine parandamise kampaaniad nagu mingid muud linna jms reklaamid. uus asi vajab ju kõvasti promo. see pask pole odav, raha vaevalt tallinna eelarvest kukub, pigem ikka haridusministeeriumist jms. see on saast.
see nimi tallinna ülikool on provotseeriv, ülbitsev ega lähtu kuidagi sisust. oletame, et planc oleks tuntud tegija, siis teile endale ka ei meeldiks kui näiteks mingid pärnu kuked gräfitimehed muudaks oma saidi www.zone.ee/plank asukohaks www.plank.parnu.ee Asjaosalised teaksid jah mis on õige värk, aga lambist saidile sattunud arvavad, et näiteks planc on plangust malli võtnud. see oleks nagu nõme või nii. sama asi on ülikooliga, ega kõik ei tea, et Academia Gustaviana 1632 loodi ja Tallinna ülikool 2005, neile on oluline, et Tallinn on suurem. Kui asja nimi oleks Peda edasi või Tallinna linnaülikool, siis on ju kohe selge, et universitas tartuensis tundub olema see kõige-kõige, kuna nimi on selline.

MailmanMel 30 / nov / 14:17  
Nimest räägiti Foorumis natukene umbes kuuaega tagasi. Tallinna Linnaülikool oleks eriti halb valik, sest mujal maailmas on reeglina nii, et Linnaülikool on selline dumping ground, kuhu kõik ylejäänud kes korralikesse kohtadesse sisse ei saa, suunduvad.
nt New Yorki Ülikool ja siis NYC Linnaülikool kuskil Harlemis vms :P

Tegelikult ma ei saa aru, miks on Eestisse teist ülikooli vaja, st olla võiks kyll, aga antud hetkel ei saaks sellest otseselt mingit kasu. Eesti on nii väike riik, et kahte ülikooli ei suudeta talutavalt ära finantseerida nt, sama ka õppejõududega, Foorumis märgiti, et umbes 1/4 kuni 1/5 proffessori kohtades yleriigiliselt on täitmata, Tartus Ülikoolis endas on vist neljandik õppetoole korralikult täitmata. Antud hetkel lihtsalt langeks pakutava hariduse tase ja kõik saaksid vastu näppe

Krt, miks ikkagi tahetakse asjale "Ülikool" nimeks panna, kui ylikooli struktuurist on suur ja tähtis osa puudu ... :\

Alari 30 / nov / 14:59  
Teil on omamoodi õigus, aga teiste koolide inimesi selliste väidetega eriti ei köida, et vaikimisi peavadki asjad nii olema, et Eestis on üks "õige" ülikool ja see on Tartus. TTÜ-s IT-d õppival inimesel on suhteliselt ükskõik, et samas majas ei õpetata ka raamatukoguhoidjaid või vene filolooge, ja TPÜ-s filmi õppijal on tõenäoliselt ükskõik, et neilt kirurge ei tule. See ei tee vastavad TTÜ ja TPÜ diplomeid kehvemaks ega paremaks. Kui ka TTÜ pundis oleks, siis küll ei näeks enam takistusi asja vabalt Tallinna Ülikooliks nimetada, väga paljud alad oleks esindatud. Seni jäädagu TPÜ nime juurde, sest TPÜ maine ei ole kuidagi halb, et seda kasutada ei saaks.
Muudetud 1 korda, viimati 30 / nov / 15:06 Alari poolt.

karlek 30 / nov / 19:37  
Aga kahe "õige" ülikooli jaoks Eestis ruumi ei ole. Peda on jah normaalne. Selle koha pealt ma ei vaidle, aga et natukegi õigustada seda Tallinna Ülikooli nime, siis võiks Underi nimelise Kirjandusinstituudi ja Emakeele instituudi kah liita, on ju tallinna ülikooli eesmärgiks eelkõige humanitaarne suunitlus. Millegipärast need purikad aga ei taha liituda selle üritusega. huvitav miks?

Sp33d 30 / nov / 20:20  
õppejõudude osas on teil küll õigus... aga nime osas on vist nii palju erinevaid arvamusi, kui on inimesi. nimi ei riku ju meest, oli mingi vanasõna ;) imo TPÜ ei sobiks, sest sellel on juba väljakujunenud maine, mis ei ole halb, kuid siisiki. inimesed seostavad selle nimega praegust pedat ja kui selle nime all hakkab tegutsema midagi uut ja erinevat, tekib segadus. uuele asjale uus nimi!

MailmanMel 30 / nov / 22:04  
lisaks hariduslikule poolele ja sellele kui palju see potensiaalselt jama võib tekitada on nimi ikkagi suht oluline, eriti kui arvestada seda Paltsi saarlase nalja, mille kohaselt Tartu ülikoolist saab Tallinna ülikooli kolledz.

** teoorias - kuidas saab tallinna ülikoolil olla kolledz, kui tegemist pole isegi ülikooliga, esialgselt sellest küll ülikooli ei saa

Alari 1 / dets / 00:01  
Kustutatud 1 / dets / 00:04 Alari poolt.

karlek 16 / veebr / 19:08  
Saimegi näkku. Faking Tallina faking ülikool tuleb. Aaaargh, ma ei või.