tarka juttu mcv 21 / apr / 16:28
mcv 21 / apr / 16:28  
et siis inspireerituna karleki tähelepanekust. suti tarka juttu teile lugemiseks

Üle saja tuhande südamelöögi, miljonid džaulid soojusenergiat, sajad liitrid vedelikuvahetust ja rohkem elektriimpulsse kui kõik maailma telefonid kokku - see kõik ja palju enamatki vaid ühe inimese kohta päeva jooksul. Kui see pole ärev, siis mis on? Aga maailma ärevus ärevus ei seisne ainult inimfüsioloogias. Faktoreid on sama palju kui ärevust ennast - lõpmatult.

On siililegi selge, et mida laiahaardelisem ja kiirem on sidevahendid, seda suurema mõjuga nad on. Kui Justin Timerlake rebis selle aasta Superbowli poolaegade vahel esinedes Janet Jacksonil rinna paljaks, nägid seda mitte ainult kümned tuhanded pealtvaatajad kohapeal vaid ka kümned miljonid teleri ees istujad. Järgmiste päevadega levis kõmu kiirelt üle kogu maailma (kaasa arvatud meie infoportaalid). Ei läinud kaua kui erinevad kohtuhagid astronoomiliste summade pärast sisse anti. Niisugust masse haaravaid ja kõigini jõudvaid nähtusi on Eestiski. Näiteks kas või internetiportaal rate.ee, mis on pooleteise aastaga haaranud ligi viiendiku Eesti elanikkonnast ja kasutajate arv suureneb iga päev. Kui see ei tekita ärevust, siis mis tekitab?

Nädal tagasi andis Microsoft välja pressiteate, mis otseselt puudutab kaht kolmandikku maailma arvutikasutajatest. Osade Windows-nimeliste operatsioonisüsteemide lähtekood oli välja imbunud, tõenäoliselt valedesse kätesse, mis tähendab, et peagi on oodata võimallikke turvaauke ära kasutavaid arvutiviiruseid. See on vaid üks teadaolev näide tööstusspionaaži vilkast telgitagusest. Olgugi, et inimesed pole sellest teadlikud, mõjutavad taolised kurjategija versus suurkorporatsioon ja ka suurkorporatsioonide omavahelised juhtumid tihti inimese elu rohkem, kui keegi ette kujutada oskaks. Kui see ei tee ärevaks, siis mis teeb?

Maailmast ei puudu ka avalik võitlustanner. Peale saatuslikku septembri juhtumit 2001. aastal on USA ning Suurbritannia pidanud avaliku poliitika osana sõda terrorismile. Kurjuse teljeks nimetatud piirkond on võetud tugevdatud järelvalve alla ja ei põlata ära ka konkreetseid sõjalisi rünnakuid. Aga mitte ainult USA, kui kapitalistlike juutide kants, pole ohus. Hiljuti selgus, et terrorivõrgustikul al-Qaedal oli plaan rünnata Jaapanit 2002. aasta jalgpalli maailmameistrivõistluste ajal. Rääkimata kommunistlike meeleolude tõusust Venemaal või skin-headide tegutsemisest Tartus. Kui see ei muuda ärevaks, siis mis muudab?

Ärevaks teeb ka ühe uute teooriate ja mõtteviiside ilmumine. Andy ja Larry Wachowski ei leiutanud midagi uut, kuid see-eest 90nendate lõpul juhtisid nad taas maailma tähelepanu vanadele tõlgendustele. Platoni koopa teooria, mis seisnes selles, et inimene elab koopas ja näeb tõelisest maailmast vaid varje ja killukesi, ning Rene Descartes'i deemoni teooria, mille kohaselt ta kahtles ega mõni kuri deemon talle kujutluspilte, mida ta reaalsuseks peab, ette ei mana. Wachowskid näitasid, et on võimalik, et maailm, mida peame tegelikuks, on vaid arvuti poolt väljamõeldud ja saab tõeliseks tänu elektriimpulssidele meie ajus. Kui see ärevalt mõtlema ei pane, siis mis paneb?

Enamgi veel - kui joonistame paberile kriipsujuku, kes elab kahemõõtmelises maailmas, siis ta ei näe meid, sest oleme kolmemõõtmelises. Kui joonistakime teisegi sellise mehikese, siis üksteist nad näeksid, kuid ainult ühe sirge joonena (nad elavad kahemõõtmelises maailmas). Kui me nüüd paneksime oma näpu paberile, siis seda väikest osa meist nad oleksid võimelised haarama, aga jällegi ainult joonena. Järelikult me ei suuda täielikult mõista kõike, mis meid ümbritseb, enamgi kui tegu on millegagi kõrgemast maailmast. Rääkimata sellest, kuidas me ei suuda ette kujutada, kui imelised ja ärevad, võrreldes meie omaga, need kõrgemad maailmad üldse on.

Seega koht, kus sajad tuhanded iga päev sünnivad ja surevad, miljonid jagavad üheaegselt rõõmu ja kurbust ja mis muutuks täielikult kui sealt eemaldada väike kolmnurgast ja konksust koosnev abivahend, ei ole sama ärev kui mõni teine, aga ta on piisavalt ärev minu jaoks.

[+] ei virise et halb sõnastus või kirjavead sees [+]
 
peet 21 / apr / 17:14  
tubli :), huvitav
 
sTeaLth 21 / apr / 17:25  
see on see kirjand mille sa tegema pidid? :o
 
mcv 21 / apr / 17:52  
ei, see mingi vanem mõtete avaldus. noid tegemata asju hakkan alles vorpima
 
Sp33d 21 / apr / 23:27  
päris huvitav kirjatükk. tubli, mcv
 
illu 22 / apr / 08:16  
fantastika;)
 
MailmanMel 22 / apr / 12:55  
jah
 
m1sterX 22 / apr / 14:53  
väga ilus
 
tiit. 22 / apr / 16:43  
kui aus olla, siis ükski neist ei muutnud ärevaks

edit: muidu hea
Muudetud 1 korda, viimati 22 / apr / 16:43 tiit. poolt.
 
ingram 22 / apr / 20:30  
nii mats, alates tänasest hakkad sa mu kirjandeid kirjutama :)

mulle meeldib
 
mcv 22 / apr / 20:44  
no kui ingvars kirjutab ju silverile siis mina võin sulle vabalt
 
DarkStar 22 / apr / 23:13  
Kirjandeid jms
 
ingram 23 / apr / 10:20  
oi millised saladused siin ilmsiks tulevad :)
nüüd ma siis mõistan, miks silveril vahel loetavad kirjandid on
 
sTeaLth 24 / apr / 00:58  
emm.. kas peaks ka esseed teemadel "võrgumängude kultuur" ja "kübersport - sport või ajaviide" publikusse panema ?
 
Dol Guldur 24 / apr / 15:33  
to sTeaLth: yes, please
siin kah miskiseid kirjatükke
 
sTeaLth 16 / juuli / 00:56  
doli viimase posti peale:
mõningaid huvitavaid või siis vähem huvitavaid kirjatöid plancu ja küberspordi kohta saab leida siit
huvi võivad pakkuda /juhtimine ja /v2ljendusoskus dirid