Valimised Sebastian 1 / märts / 14:21
Sebastian 1 / märts / 14:21  
Nagu tahaks uue polli tulemuste üle arutleda. Et miks selline ülekaal jah poolel. Te ikka saate aru et jah on halb, ilmselt vähem demokraatlik ja nõuab sitaks tööd kasvõi põhiseaduse muutmise kohapealt?

Alari 1 / märts / 15:39  
Eriti huvitaks milles see "ilmselt vähem demokraatlik" väljendub?

PS. Mtak oleks õige: Riigikogu valimised - nn avatud nimekirjad, Euro - suletud.
Muudetud 1 korda, viimati 2 / märts / 09:32 Alari poolt.

Dol Guldur 1 / märts / 16:03  
Sebastian: good point. Üks põhilistest asjadest on see, et rahvast saab kohati liiga kergesti mõjutada.

Kusjuures, meil klassis tehti enne politoloogia kursust kah selline poll, tulemused olid samasugused kui siin. Politoloogia kursuse tagajärjel muutis aga enamik inimesi oma arvamust ja tulemused muutusid vastupidiseks.
Muudetud 1 korda, viimati 1 / märts / 16:04 Dol Guldur poolt.

illu 1 / märts / 16:41  
mina kui tööhoor tahangi seda sest et siis on ka palgatõus;)

tsiken 1 / märts / 18:31  
mul pole politoloogiat old nii et poh

mcv 1 / märts / 22:26  
Siin juures tuleks kindlaks teha, palju sellest rahvast on siin üldse hääleõigluslik ja paljud oma õigust kasutavad?

Valimistest nii palju, et üks peris kõva argument selle vastu on, et koos KOV, Riigikogu ning Europarlamendiga läheks valimisi liiga paljudeks.

Samas parlamentaarse riigina ei oma president üldsegi nii palju tähtust, et peaks paaniliselt muretsema selle üle, kas rahvas ajab mingi lolli pukki või mitte :D

Sp33d 2 / märts / 02:09  
mnjah, president on rohkem nagu etalon, kes käib riigivisiitidel ja on yldse tore mees (va USAs muidugi :P)
ei ole küll väga uurinud otsevalimise plusse ega miinuseid, kuid mulle tundub, et tegu ei oleks kõike kardinaalselt muutva otsusega...

äh? 2 / märts / 08:33  
aga kas joulupukkit kuidagi valida ei saaks? õudsalt tahaks :(

Sebastian 2 / märts / 12:31  
to nn3: Vähem demokraatlikum on antud juhul tähenduses et kui rahvas otse valib siis on väga head võimalused mõne räigelt populistlikul kampaanial, hea näide on Leedu. Neil oli otse valimised, tuli noor mees ajas sousti rahvas uskus ja nüüd näete kuhu see viinud, vend on seotud vene maffia ja salateenistusega. Ega ma ei arvagi et ta mingi jube spioon on aga kui sellised jutud tekivad peab mingi tõepõhi all olema. Ehk rahvast on lihtne mõjutada ja sugugi mitte heas suunas.

to Speed: See on hetkel niimoodi aga mõelge kui president saab otse mandaadi, mitte ühelgi teisel Eesti tippjuhil seda pole, ei peaministril, riigikogu esimehel etc, seega kasvab presidendi võim määratult. Hea näide kasvõi üleeelmised valimised, kus võiti Keskerakond, Meri andis aga valitsuse mõõdustamise Laarile, tegelikult hea poliitilise tava rikkumine, peale seda võttis ta sõna ka veel mitme minstri kandidaadi kohta, otseselt ei ole tal küll selleks õigust aga kui mõni karismaatiline ja suure võimuga juht (loe otsevalitud) seda teeb peab peaminister sellega arvestama, seega saab president mingil määra otsustada valitsuse koosseaisu ja vaevalt ta seda enda kahjuks teeb.

Ma ei väidagi, et kohe kui tuleb otse valimine algab Eestis autoritaarne reziim aga teatud alged sellekohta küll mõelge kasvõi sellepeale, mis on presidendi veto õigus ja kes on Eesti Kaitseväe juhataja (kriisi olukorras) aga täpsemalt pole kriisi olukorda Põhiseaduses ära toodud, niiet on olemas võimalus, et saame juhi, kes valib ise valitsuse juhul kui see ei tee nii nagu soovitub laseb veto peale, riigikogu umbusaldab, president muudab meelt ja asub valitsust toetama, riikikogu saadetakse lajali, president vahetab välja mõned ebameeldivad valitsusliikmed, laseb välja kuulutada eriolukorra ja asub sõjaväe ülemjuhatajaks.... Tundub nagu Jüri Lina luul aga asja halb pool on see, et seda saab teha täiesti seaduslikult, juhul kui me oma Põhiseadust ei muuda ja hakkame presidenti otse valima.

m1sterX 2 / märts / 15:32  
he got a point here though

Sp33d 2 / märts / 16:14  
mnjah, see oleks kõige mustem stsenaarium vist...

aga pärast väikest valgustamist ma vist ka ei taha enam, et presidenti otse valitaks :P

sTeaLth 2 / märts / 16:24  
oh ma olen nii uhke et sellisest pollist nii sygav arutelu on tulnud. kahju tho et ikkkkkka veel pole süsteemi et foorumi teema tekitatakse automaatselt peale polli tekitamist. muidu oleks ehk teiste pollidaga kah rohkem arutelu mitte ei oleneks ühest indiviidist kes viitsib midagi kommenteerida . . .

lootes progressile!

btw mis puutub otsevalimisi, siis jah, olgeb ausad rahvas on loll ning kindel EI :)

sTeaLth 4 / märts / 00:17  
näe, saigi nüüd lõpuks foorumi teema ja pollid ära seotud

m1sterX 4 / märts / 12:09  
väga tubli!