karlek 10 / okt / 15:30Koomiks. Miks?
Ajal, mil kriitika (vähemalt eesti oma) haardesse jäävad vaid viimane Supermani-film, varsti linastuv Spidermani-film ja üsnagi halb X-Meni-film võib noorel ja popkultuuris kogenematul lugejal-vaatajal jääda kahe silma vahele tõsiasi, et ta ei tea asjast midagi. Kui küsida, kes on Stan Lee või Jerry Siegel ei pruugi loodetud vastuse saamist väga loota. Kui küsida, kes on Frank Miller või Alan Moore ei tasu ikkagi väga palju panustada. Vastan ise ära, ärge pingutage. Tegemist ei ole B-kategooria filmitähtedega vaid hoopiski sim-salabim: tunnustatud koomiksikirjanikega. Küsimusele: miks paljud neid ei tea, teades ometi George Clooneyt või Halle Berryt; on lihtne vastus – keegi ei räägi neist midagi.

Tegelikult ikka räägib küll. Ainult, et me siinmail seda ei kuule. USA-s 20. sajandi alguses ajakirjanduses väga populaarseks muutunud koomiksiribade žanr (vrd Ernie jms) arenes 1930.ndate lõpus välja mahukamaks žanriks: koomiksiks (comic-book). Ma ei hakka tegema pikka ülevaadet koomiksi ajaloost, ometi on oluline ära märkida mõned numbrid et mõista koomiksitööstuse sügavust.

Kõige vanem ja kuulsaim superkangelane on Superman (Jerry Siegel, Joe Schuster), kes loodi 1938. a ning populariseeris uue action comic žanri n.ö. koomiksi metatasandiks.
Batman (Bill Finger, Bob Kane) sündis 1939. a
Spiderman ja X-Men (Stan Lee jt) loodi 1960.ndate alguses.
Superkangelaste nimekiri on väga pikk, lisaks sellele ei ole koomiksid ainult superkangelastest. On ka tavalisi, n.ö pühapäevakangelasi.

Maailmas on koomiksikultuur üsna erinev. Kui USA-s baseerub see kord kuus ilmuvatele vihikutele (24 lk sisu), mis mõnikord hiljem trade paperbackidena suurematesse üksustesse koondatakse, siis Euuroopas viljeldakse pea ainult raamatulikke (album 46-… lk sisu) koomikseid. Kusjuures need on väga viimistletud ja tavaliselt kõvade kaantega. Jaapanist pärit manga on samuti pikem jutustus, aga visuaalne poole erineb märksa teistest traditsioonidest.

Eestiski on koomiksit viljeldud. Ja ma ei pea silmas pesakonda. "Seiklused Sekontias "
Olimar Kallaselt on kindlasti tuttavad. Koomikseid on teinud ka Edgar Valter, Priit Pärn jt. Praegu on koomiksikultuur Eestis mandunud, aga vaikselt peadtõstmas. Noori autoreid on ja korraldatakse ka näitusi. Mari Laaniste on akadeemiliselt analüüsinud koomiksikultuuri Eestis.

Miks ma seda kõike kirjutan? Sest koomiksid on vahvad. Ja kuigi nad tõprad tõepoolest soolase hinnaga on saab neid sellest hoolimata täiesti süüdimatult veebist alla sikutada ja nautida. Isiklikult soovitan soojalt DC Comicsi Vertigo leibelit, mille alt on ilmunud näiteks Neil Gaimani „Sandman”, Alan Moore’i „V for Vendetta”, Garth Ennise „Preacher” ja veel lademetes head ja veel paremat kraami. Asju, kus lisaks ilusatele piltidele ja mõnusatele repliikidele on ka mõte sees.

Ja et ei juhtuks sama lugu mis selle tüübiiga siin, lugege palju ja jätke meelde!
 
 
mcv 10 / okt / 17:49  
mis ma öelda tahtsin, on see, et sattus mulle kätte Superman vs. Spiderman koomiks, ilmselgelt vanemast 'klassikalisest' ajast. No oleks ma 12 siis oleks lahe olnud, aga praegu pidi küll fänn olema, et nautida.

Ka Kanal2 pealt nähutd multika Spiderman vaatasin otsastlõpuni rohkem nostalgiast kui reaalsest huvist.

Mis muidugi ei tähenda, et mul poleks austust ja teatavat huvi ülelüldise koomiksi mütoloogia vastu
 
D3ndroid 10 / okt / 22:57  
Ei ütleks et X-Men 3: The Last Stand kehv oli...

Muidu B. Grace'i "Piraaja klubi" on suht andekas.
 
karlek 10 / okt / 23:16  
nn klassikalist aega koomiksite puhul ei mainita. Vähemalt USA action comicsite puhul. Varasem loome jaguneb kuldseks, hõbedaseks ja pronksiajastuks. viimasena tuleb kaasaegne koomiks (alates 1980.ndate keskpaigast). see jaotus on küll tinglik , ent ometi üldsuse poolt arvestatav.

spiderman ja joonissari on üldse tore näide asjadest, mis kepivad inimeste ajudega. olen trehvanud tüüpe, kes teavad üsnagi kindlalt, et ämblikmees on märksa vanem kui neli aastat: enne filmi oli ju multikas:P
 
tsiken 12 / okt / 16:04  
ma ikka jälgin ka koomiksite põhjal tehtud multifilmi seeriaid. spiderman, ironman etc on suht ammu ära vaadatud ja suht alles sai ka justice league'i seeria lõpuni nähtud, hetkelon käigus uue sarja legion of superheroes vaatamine ning uuem batmani seeria on ka päris hea. veel on arvutisse sattunud mingi tüübi poolt sisse skännitud star warsi koomiksid. a ja mingeid selle liiga kaks täispikka asja ka vaadatud, kus juhiks on captain america ja liikmeteks thor, hulk jne. aga jah (Y)
 
xin Zeran 12 / okt / 21:05  
Mõni aasta tagasi sattusin lugema The Punisher koomiksit. Äärmiselt sünge ja jõhkra sisuga. Lähed valest kohast üle tee .. BOOM!! ... The Punisher laseb eeskirja rikkujal kuuli pähe. Pettumus oli suur, kui koomiksist vändatud film äärmiselt lahjaks jäi. Meenutas rohkem mingit Die Hard märulit vms. kui originaal The Punisheri. Marvel & Co. prindimasinatest on päris palju head kraami välja lastud ja võin enamus soojalt soovitada. :P
 
karlek 13 / okt / 10:20  
The Punisheri olen lugenud kolme versiooni. See Ultimate Marveli seeria on nõrk natuke. Marvel Knightsi seeriast on aga näiteks Puniher v.4, mille on suuremas osas kirjutanud Garth Ennis. See toidab väga hästi. One-shotid on ka suht õnnestunud mu meelest, eriti näitkeks Puniher:Born, mis räägib Vietnami sõjast.
 
MailmanMel 18 / okt / 07:09  
Tuleb tunnistada, et ise pole siiamaani koomiksite lugemisega eriti tegelenud. Pelgan seda asja natukene, kui algust teed siis pidama enam ei saa.
Joonissarju erinevatel teemadel on aastate jooksul natukene isegi vaadatud. 90ndate keskpaiga Spiderman ja eriti Batman olid väga tasemel. Uuematest asjadest võiks välja tuua Justice League ning X-men: Evolution. Vana "1337h4XX0r kostüümid" X-men on imelik kuidagi.

Eraldi peaks loomulikult välja tooma sellise pärli nagu Samurai Jack, mis rohkemal või vähemal määral põhineb Frank Milleri "Roninil". Samurai Jack on suhtkoht parim anima sari EVER ...
 
mcv 18 / okt / 08:45  
vat.vat
aga see on ju omamoodi geeniuse poolt loodud multikas kah ju. tarkovsky vms
 
MailmanMel 18 / okt / 20:06  
Omal ajal ammu ammu sai vast isegi Seiklust Sekontias loetud ja mingisugust eesti asjakest veel ...
 
karlek 18 / okt / 20:30  
seiklus sekontias omab päris kõvasti. valteri edgar tegi mingi koomiksi meie poistest teises ilmasõjas kah, aga ei mäleta kuidas nimi oli. no ja siis legendaarne: kuidas ugandi mehed jurjevis käisid, autoriks h. terras:P
 
MailmanMel 18 / okt / 20:36  
Ah jaa, ma unustasin selle täiesti ära. Kuidas Ugandi mehed Jurjevis käisid on ja jääb äärmiselt tegijaks.
 
MailmanMel 18 / okt / 20:36  
karlek oskab äkki soovitada kust eriti hea eriti häid koomikseid saada oleks ...
 
karlek 20 / okt / 10:21  
ääm, välismaalt. vbl tallinnas on raamatupoodidest suurem valik, aga tartust saab umbes mingi 20 nimetust ainult, suurem osa neil gaimani oma. mangasid on rohkem.
pmst on kõikse parem tellida veebist. aga see on üsna kulukas. seega kõige lihtsam: kui sa tahad teh eliit värki, siis küsi minu käest, mul küll paberkandjal neid ei ole, aga virtuaalsel kujul paarkümmend tuhat lehekülge ikka leiab.
 
MailmanMel 20 / okt / 20:27  
Ah jaa, unustasin mainida.
Üheksakümnendate esimesel poolel sai kõvasti Miki Hiirt loetud.
 
karlek 20 / okt / 21:22  
veiko rääkis, et soomes on miki hiir endiselt populaarne ka noorte täiskasvanute seas. näiteks pidavat ta tädipoeg neid hoolega lugema. sõjaväes. koos teiste ajateenijatega. faaaaaakk....
 
MailmanMel 20 / okt / 21:36  
www.egmont.ee

Saab tellida nii uusi Miki Hiiri kui ka vanu.
Muudetud 2 korda, viimati 21 / okt / 00:36 Dol Guldur poolt.
 
karlek 20 / okt / 21:38  
gei
 
MailmanMel 20 / okt / 21:43  
Eino kui Miki Hiir ei sobi, siis Barbie ja muud koomiksid on ka.
 
karlek 20 / okt / 21:47  
gei
 
MailmanMel 20 / okt / 21:50  
Hea küll lõpetab selle.
Oma praegust kogumit oled sa kuskilt torrentitest sikutanud?


Kusjuures xinnu või tsiken või keegi võiks äkki manga teemal mõne sõna öelda. Paremad pärlid jne.
 
MailmanMel 13 / nov / 15:48  
Kusjuures koomikskite ja kõige muu sellega seonduva juures häirib mind tohutult see, et puudub kindel story. Pole ühtset ajakulgu, ühtset tegevustiku jne.

Ma mõtlen seda, et erinevate ekraniseeringute puhul tehakse asju sisuliselt lambist ju. Vähemalt mulje on küll selline jäänud. Tekitatakse mingi suvaline uus sündmus kuhugi ajajoonele mida pole varem mainitud ja mida ka hiljem ei käsitleta.
 
karlek 13 / nov / 16:32  
äääm, k

ma küll mõistan su probleemi, aga ise seda ei näe. mida sa siis välja pakud: ühtki uut sündmust ei tohi teha, ainult jahutud asju kordama.

ekraniseering? mis asi see koomiksi juures on?

üldjuhul on nii, andres, et koomiksiseeriat kirjutavad mitmed inimesed eri aegadel (pean silmas pikki seeriaid nt Hellblazer). Erinevad inimesed teevad asju omamoodi. teiseks koosnevad koomiksiseeriad tavaliselt lühematest juttudest (2-6 osa). need ei pea olema ajaliselt lineaarselt järjestatud. see on täiesti tüüpiline, et tekivad sündmused vahepeale, eriti kui sa pead silmas selliseid asju nagu superman või batman, mida kirjutavad paljud eri kirjanikud. koomiks ongi novellilaadne žanr, tolstoi fännidele ei peagi see meeldima.
 
MailmanMel 14 / nov / 10:56  
Jah karlek, ma saan aru sellest. Asi mida tuleb silmas pidada on see, et enamasti on kõik tegevus praegusel hetkel ehk siis tegelased ja ajakulg ei ole seotud. Batman tuli ju 40ndate alguses vms? Batman Beginsi tegevus aga toimub ikkagi 21. sajandi alguses.
Vahel on need liigutised aga kuidagi over the top. Loovad täiesti uue olukorra ja siis on nagu kõik, kõrvalt läheb asi vana viisi edasi.
Uus Supermani film näiteks. Supermanil on poeg nüüd ehk siis edasi peaks kõik liikuma seda arvestades.
 
MailmanMel 14 / nov / 10:56  
Asterix on ka päris änksa minumeelest.
 
karlek 14 / nov / 23:15  
kusjuures ei pea supermani kirjutades tema poega üldse arvestama kui ei taha.
selline järjepidevus on sul seebiooperites kui sa tahad. vaata kas või bondiaanat, kõik lood toimivad oma raamis ja ei ole tarvis neid ajaliselt järjestada, mk. samamoodi superkangelaste asjadega: igaüks kirjuab nii nagu ahab, ehk küll jah sellest universe'i paradigmast tuleb pisut kinni hoida.
ja batmanist rääkides: iga kümnend loob oma batmani ja see on täiesti ok
see millal sari loodud on ja mis selle sisu on ei oma tähtsust. loeb lugu, mitte millal see aset leiab.